Kenar Oyaları

Tek motif dantele yapılmış bir kenar oyası

Ara dantele yapılmış bir kenar oyası

Kenar oyaları tığ ve iplikle yapılan en eski örgü tekniğidir. Kumaş kenarlarının daha kolay katlanması ve dekoratif görünmesi için sıkça uygulanan bir örme çeşitidir. Genellikle örtü ve giysilerde kenar oyaları ile süslemeler yapılır. Masa örtüsü, peçete, amerikan servisi, runner gibi örtülerin kenarlarında zemine yapılan düz battı çıktıların üzerine farklı modellerde ve sıralarda yapılan örme teknikleriyle daha kullanışlı ürünlere  dönüştürülmektedir.

Kenarları düz bir şekilde örülen kenar, ara ve motif dantellerin kenarlarına yapılan oyalara bu dantellerin daha hareketli ve güzel görünümlü olması sağlanmaktadır. Ülkemizde üretilen şile bezi ve tülbent gibi kumaşların kenarlarında genellikle kenar oyaları ile otantik süslemeler yapılmaktadır.

Kenar oyaları ile bize ördürmek istediğiniz kenar dantel veya ara dantelleri süsleyerek size özel modeller tasarlayabiliriz. Geleneksel örülen dantellerin taleplere göre kişiselleştirilmesi bu el işlerinin modern örtülere de uygulanması için tasarımcılara ve üreticilere fırsatlar sunar. Bu tür çalışmaları kumaş kenarlarına da yapabiliyoruz.

[rev_slider alias=”kenar-oyasi-1″ /]

Kenar oyaları sitemizde tekil olarak sipariş verilemez. Sitemizdeki kenar oyaları ancak kenar danteller veya ara danteller alındığında bu ürünlerle birlikte sipariş verilmektedir. Kenar oyaları için belirlenen minimum uzunluk, ara dantel kategorisinde sipariş verilebilecek en kısa uzunluğa sahip modelin minimum uzunluğuna göre belirlenmiştir.

Sipariş vermek istediğiniz kenar dantel uzunluğu ile aynı değerde kenar oyası talep edebilirsiniz. Sipariş verilecek model ara dantel ise ve çift tarafına da kenar oyası yapılmak isteniyor ise ihtiyacınız olan uzunluğun iki katını girmeniz yeterlidir.

Bunun dışında özel kenar oyası siparişleriniz var ie bunları aşağıdaki form ile bize bildirebilirsiniz.

Kenar Oyaları Sipariş Talep Formu

Ana Motif Çalışması
Ana Motif Çalışması

Not: Kenar oylarında model siparişi verirken özel bir çizim tasarımınız var ise bizimle bu tasarımı resim olarak yükleyerek paylaşabilirsiniz. Bunun dışında bu ürünü herhangi bir tasarım öğesinde kullanacaksanız bize uzunluk ve yükseklik bilgileriyle bu tasarım öğesinin resimlerini paylaşabilirseniz farklı modeller üzerinde çalışabiliriz.