Motif Danteller

Motif dantelleri 3 ana kategoriye ayırdık. Tek motif danteller,  göbek kısmında ana motifin olduğu ve bu ana motif doğrultusunda kenar çalışmaları yapılarak oluşturulan formlar ile örülmektedir. Şerit motifler bunların yan yana birleştirilmesi ile oluşur. Bazen bu birleştirme dantelin formuna göre küçük bağlantı motifleri ekleyerek yapılır.  Son olarak de tek motiflerin birleştirilerek örülen grup motif dantelleri de aynı çatı altında bulabilirsiniz.

Bu 3 farklı grubu oluşturmamızın nedeni, tasarımlarınızda ihtiyacınız olan dantellerin bir tasarımcı olarak daha hızlı belirlemenize yardımcı olmak ve bizden kullanacağınız alana göre dantel talebinde bulunurken  aralarındaki temel farkları daha net belirlememizdir. Bu nedenle motif dantelleri 3 ana kategoride tanımladık.

Tek Motif Dantel

Şerit Motif Dantel

Grup Motif Dantel

TEK MOTİF DANTELLER

Tek motif dantel farklı büyüklükte ve şekilde örülmektedir. Çiçek, meyve, yaprak gibi bitkisel motifler ile simgesel şekillerde tasarımlarda motif dantel yapımında kullanılmaktadır.

Motifler yuvarlak, üçgen, kare, dikdörtgen, altıgen, sekizgen, kenarları bombeli, iki yapraklı, üç yapraklı, dört yapraklı ve dilimli gibi şekillerde örülebilmektedir.

Tek motiflerin dış kenarlarında tirfiller, zincirli örgüler, sık iğne örgüleri, sıkı veya seyrek dilimler, dekoratif köşeler ve çıkıntılar gibi süslemelerde yapılmaktadır.

Tek motif danteller birbirleriyle kombin şekil oluşturacak tarzda büyük ve küçük modelleri bir arada kullanılarak sadece dantel runnerlar yapılabileceği gibi kumaşlara da monte edilerek farklı örtülere dönüşebilirler. Motif danteller kumaşlarda farklı tasarımlarla eşsiz görünüm sergileyebilirler.

ŞERİT MOTİF DANTELLER

Şerit motif danteller genellikle aynı model ve büyüklükte desenin uzun bir sıra oluşturulacak şekilde tek tek örülüp birbiriyle birleştirilmesi şeklinde yapılmaktadır. Bu danteller genellikle runner, perde kenarlarında, nevresim, havlu, çarşaf, elbise ve giysilerde süsleme amaçlı kullanılmaktadır.

Motifin kenarları düz örüldüğünden şerit danteller genellikle kumaş üzerine her iki kenarı monte edilerek kullanılır. Motifin kenarları tirfilli veya dekoratif şekilde süslenmişse bir kenarı kumaşa monte edilip diğer kenarı kumaş dışında bırakılıyor. Böylece örtü kenarları daha hareketli bir görünüm sergiliyor.

GRUP MOTİF DANTELLER

Danteli geniş ve uzun bir örtü olarak örmenin zorluğu nedeniyle motif şeklinde tek tek örülüp birbiriyle birleştirilmesi kolaylığı açısından daha çok tercih edilmektedir. Böylelikle yatak örtüsü, masa örtüsü, perde vb. gibi hacimli danteller rahatlıkla örülebilmektedir.

Grup motifler masa örtüsü, peçete, perde gibi örtülerde süsleme amaçlı kullanılmaktadır. Ayrıca grup motiflerle ile yapılabilecek tasarımlarla yatak örtüleri, pike takımları, runner vb. örtülerde alışılmışın dışında farklı süslemeler yapılabilir.

Motif Danteller Talep Formu

Ana Motif Çalışması

Not: Tek Motif, Grup motif ve Şerit Motif model siparişi verirken özel bir çizim tasarımınız var ise bizimle bu tasarımı resim olarak yükleyerek paylaşabilirsiniz. Buun dışında bu ürünü herhangi bir tasarım öğesinde kullanacaksanız bize en ve boy bilgileriyle bu tasarım öğesinin resimlerini paylaşabilirseniz farklı modeller üzerinde çalışabiliriz.